WEB ASYA
Neler yeni

En İyi 5 Lunix Güvenlik Duvarı

BATUOFCX

instagram @batuofcx
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
39
Tepkime puanı
22
Web sitesi
lordmedyam.com
WA
0

BATUOFCX

instagram @batuofcx
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
39
Tepkime puanı
22
Web sitesi
lordmedyam.com
Linux büyük olasılıkla dünyayı inanılmaz bir ölçekte değiştirmeyi başaran tek açık kaynaklı projedir. Tüketici pazar payı ihmal edilebilir olsa da, göründüğünden daha büyüktür.

Linux her yerde - Android gibi telefonlarınızda, internetin kendisini çalıştıran milyonlarca sunucuda - ev yönlendiricinizde bile. Tüketici pazarında her yerde bulunmasa da - her yerde, bizi bu yazının noktasına getiren güvenlik.

Bir ürün milyonlarca kişi tarafından kullanıldığında, zarar vermek isteyen insanların hedefi haline gelir. Ağ güvenliği önemli bir faktördür - çoğu saldırı internet üzerinden uzaktan gerçekleşir, bu nedenle kritik uygulamalar için güçlü bir güvenlik duvarı gereklidir.

En İyi Linux Güvenlik Duvarını arıyorsanız, burada en iyi Linux güvenlik duvarlarından 5'ine bakacağız, böylece seçeneklerinizin ne olduğunu bilirsiniz ve yolunuza ne olursa olsun ağınızı koruyabilirsiniz.


Iptables - En İyi Linux Güvenlik Duvarı
Çoğu Linux dağıtımı Iptables ile önceden yüklenmiş olarak gelir ve en zengin özellikli güvenlik duvarı olmasa da güvenli bir yerdir.


Iptables için bir arayüz mevcut değildir, çünkü bir komut satırı yardımcı programıdır. Yapılandırmak için, komutları öğrenmeniz gerekir, böylece kullanımı en kolay şey değildir. Ancak, Ubuntu'nun 'Karmaşık Olmayan Güvenlik Duvarı' gibi kullanımı kolaylaştırmak için iptables ile birlikte çalışan çeşitli GUI çözümleri bulabilirsiniz.

Iptables basit bir şekilde çalışır - paketleri analiz eder ve herhangi bir kurala uyup uymadıklarını kontrol eder. Herhangi bir şey bulamazsa, varsayılan davranışı izler.

Iptables sadece “yeterince iyi” bir güvenlik duvarıdır. Tüm çan ve ıslıklarla zengin özelliklere sahip bir güvenlik duvarı arıyorsanız - bu değil. Ancak, yapılandırabileceğiniz ve daha sonra unutabileceğiniz basit bir şey istiyorsanız, Iptables iyi olur.


Monowall - Linux için En İyi Güvenlik Duvarı

Monowall, en düşük bilgisayar özelliklerinde çalışacak şekilde optimize edilmiştir ve tasarlanmıştır - tek ihtiyacı 16 MB depolama alanıdır. Bununla birlikte, bu performans için bir fiyat ödemek zorundasınız - bu bir barebone güvenlik duvarı, yani çok fazla özellikle birlikte gelmiyor.


Monowall ayrıca varsayılan olarak QoS yönlendirmesini sağlar, bu da içinden geçen tüm trafiği şekillendirmenizi sağlar. Bu, diğerlerine göre belirli bağlantılara öncelik vermenize ve sadece güvenli bir güvenlik duvarına değil aynı zamanda hızlı bir bağlantıya da sahip olmanızı sağlar.

Monowall'un aktif gelişimi Şubat 2015 itibariyle kullanımdan kaldırılmıştır, ancak yine de indirilebilir.


pfSense - Linux Güvenlik Duvarı

pfSense Monowall'a dayanır - temel olarak, geliştiriciler açık kaynak kodlu Monowall projesini alarak üzerine inşa ettiler. Monowall'ın aksine, pfSense hala aktif bir gelişme içindedir.


Özellikler açısından pfSense, Monowall'un yaptığı her şeye ve daha fazlasına sahiptir. Donanım yük devretme, çoklu WAN ve diğer gelişmiş özellikler pfSense'i güvenlik duvarlarından talep eden ağ yöneticileri için son derece kullanışlı hale getirir.

Muhtemelen en zengin özellikli güvenlik duvarıdır, ancak bu kullanımı karmaşık hale getirir. Arayüz anlaşılmasını kolaylaştırmak için elinden geleni yaparken, bir öğrenme eğrisi vardır.


Zentyal Server - En İyi Güvenlik Duvarı Linux

Zentyal özel olarak bir güvenlik duvarı değildir - başlangıçta bir e-posta sunucusu olarak tasarlanmıştır, ancak bundan daha fazlasını yaptı. Zentyal, tam teşekküllü bir iş sunucusu olarak kullanılabilir, bu da kendi başına çok yönlü bir güvenlik duvarı oluşturduğu anlamına gelir.

Zentyal, Ubuntu Server LTS'ye dayanmaktadır, bu nedenle Zentyal'ı yüklerken esas olarak bir işletim sistemi kuruyorsunuz. Bu aynı zamanda pratikte Ubuntu üzerinde yapabileceğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelir. Zentyal aslında çalıştırmanız gereken her şeye sahip tam teşekküllü bir sunucu olabilir.


Zentyal'ın size sunduğu çok sayıda seçenek ve olasılıkla başa çıkabiliyorsanız ve basit bir güvenlik duvarından çok daha fazlasını yapabilen bir şeye ihtiyacınız varsa - işte budur. Zentyal ayrıca bir DNS sunucusu, bir DHCP sunucusu, bir e-posta sunucusu, bir etki alanı denetleyicisi ve çok daha fazlasını paketler.ClearOS - En İyi Linux Güvenlik Duvarı

ClearOS, CentOS'un üzerine inşa edilmiştir ve Zentyal gibi bir güvenlik duvarından daha fazla hizmet verebilir.

ClearOS'u özel kılan arabirimi - mümkün olduğunca basit hale getirmek için çok dikkat edildi. Basitliği, karmaşıklıktan yoksun olduğu anlamına gelmez - karmaşıktır ve ne yaptığınızı bilmenizi gerektirir.


Acemi kullanıcılar için, ClearOS'un kurulumu çok basit olabilir. İleri düzey kullanıcılar için, ClearOS istedikleri herhangi bir özelliği sağlayabilir. ClearOS ile her şey basit.


En İyi Linux Güvenlik Duvarları Sonuç Olarak :D

Bunlar, Linux'taki güvenlik duvarları için sahip olduğunuz en iyi seçeneklerden bazılarıdır. Linux'un ağınızı nasıl güvenceye almak istediğinize karar vermenize izin verdiği gerçeği de not edilmelidir - bu açık kaynağın gücüdür: seçim. Ve seçim hakkında konuşurken, Linux artık çocuklar tarafından, bu konuda ve geeksler tarafından tercih ediliyor.

Güvenlik duvarları için pek çok seçenekle hangisinin en iyi olduğuna karar vermek imkansızdır, ancak bunlar gibi kılavuzlar sizin için en iyi Linux güvenlik duvarlarının en iyi seçeneğini seçmenize yardımcı olacaktır.