WEB ASYA
Neler yeni

Google'dan online ve görüntülü konuştuğunuz kişiyi üç boyutlu olarak önünüze getiren proje: Starline

rysze

Silver Üye
Katılım
13 Haz 2021
Mesajlar
14
Tepkime puanı
3
Web sitesi
rysze.com
WA
0

rysze

Silver Üye
Katılım
13 Haz 2021
Mesajlar
14
Tepkime puanı
3
Web sitesi
rysze.com
Google'ın Starline projesi, video konferans yönetemiyle görüntülü konuşma yapan iki kişiyi adeta fiziksel olarak bir araya getiriyor.

Teknoloji her geçen gün o kadar ilerliyor ki birkaç yıl önce izlediğimiz bir bilim kurgu filminde yaşananların birkaç ay sonra gerçekleşmeyeceğini söyleyemiyoruz. Artık akla hayale sığmayacak yenilikler gerçek olmaya ve gündelik yaşantımıza nüfuz etmeye başladı.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
'ın yeni projesi Starline da bu kapsamda sayabileceğimiz bir yenilik, zira Starline video konferans yönetemiyle görüntülü konuşma yapan iki kişiyi adeta fiziksel olarak bir araya getiriyor.

Google, geçtiğimiz günlerde konuştuğunuz kişinin tam da aynı odadaymış gibi görünmesini sağlayan hologram benzeri bir görüntülü sohbet aracı olan
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
. Aslında bu noktada bir arada bulunduğunuz tabii ki karşınızdaki kişi değil, sadece bir stant. Bu stantlarda bulunan kameralar ve sensörler sizi gerçek boyutlu olarak karşı tarafa iletiyor gibi görünüyor ve konuştuğunuz kişiye ait neredeyse tüm detayları görmenizi sağlıyor.


Kameralar ve sensörler, görüntünüzü ve hareketlerinizi birden çok görüş noktasından yakalıyor ve bu görüntüler, farklı bir odadaki benzer bir kabine iletiliyor. Bunun sonucunda görüştüğünüz kişiyi, bir görüntünün hacmini radyal olarak keserek çalışan bir teknoloji olan ışıklı bir alan ekranında görüyorsunuz. Karşı tarafın sesi de bir hoparlörden değil de tüm alana yayılacak bir şekilde iletiliyor; bu da diğer kişinin sesini tıpkı aynı odadaymış gibi duyabileceğiniz anlamına geliyor.

Project Starline'ın örnek videosundaki görüntüler fazlasıyla etkileyici bir şekilde gerçekçi görünüyor. Ancak bu teknolojinin henüz yaygın kullanıma hazır olmadığını söyleyebiliriz. Şahsen videoyu izlerken aklıma takılan ilk şey internet bağlantısının buna elverişli olup olmayacağıydı. Henüz bu gibi soruların cevaplarını öğrenmek için çok erken ancak bunun, Jetgiller gibi çizgi dizilerle, Geleceğe Dönüş gibi filmlerle ya da Isaac Asimov'un, Philip K. Dick'in kitaplarıyla büyüyen bizleri heyecanlandıran bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Starline gerçekten hayata geçirilebilir mi bilinmez, ancak eğer bu mümkün olursa izlediğimiz filmlerden farklı bir gelecek bizleri beklemiyor diyebiliriz.